Obyčajné meno, neobyčajný muž

Jeff Bezos. Na prvé prečítanie obyčajné meno, ktoré človeku bez záujmu o biznis nepovie zrejme nič. Ale čo tak Amazon.com?

Za zrodom tejto viac než prosperujúcej spoločnosti stojí práve tento neobyčajný muž s menom Jeff Bezos. Prostý ambiciózny človek s dobrým nápadom a odhodlaním.

Muž, ktorý vo svojich tridsiatich rokoch opustil dobre platenú prácu, aby mohol začať svoj vlastný biznis. Počas jednej cesty z New Yorku do Seattleu vymyslel a spísal celý svoj podnikateľský plán, aj vďaka ktorému je dnes tretím najbohatším človekom na Zemi.

Pýtate sa ako to dokázal? Prišiel s jednoduchým nápadom slúžiť ľuďom a dať im to, po čom túžia a zároveň na tom zarobiť. Zo začiatku šlo Jeffovi len o online predaj kníh, ktorý sa rázom zmenil na predaj tisícov produktov a ponúkanie stoviek služieb. A tak sa Amazon.com, ďalšia spoločnosť začínajúca v garáži, dostala na vrchol a zožala celosvetový úspech.

Jeff však pri online obchode nezostal,svoje ambície stále posúva vyššie a vyššie. Okrem Amazonu založil aj spoločnosť s názvom Blue Origin, ktorá má človeku umožniť dostať sa do vesmíru a je vlastníkom pošty vo Washingtone.

A čo stojí za jeho úspechom? Jeff sa pri podnikaní vždy držal štyroch základných pravidiel:

1. Byť flexibilne tvrdohlavý

Je potrebné, aby si človek pri podnikaní stál za svojou víziou, avšak bol flexibilný čo sa týka detailov. Hlavné je však nikdy sa nevzdávať a ísť za svojím cieľom.

2. Najímať iba tých správnych ľudí

Ľudia, ktorí pre vás pracujú dokážu ovplyvniť veľa. Prijímaním nových pracovníkov do vašej firmy vytvárate kultúru, ktorá bude vo vašej spoločnosti vládnuť. Keď najmete žraloka, nečakajte od neho, že sa bude správať ako delfín.

3. Byť posadnutý túžbou vždy slúžiť zákazníkom

Tento bod podstatne súvisí s predchádzajúcim. Základom úspešného biznisu je mať v kolektíve ľudí, ktorí nie sú sebeckí a nechcú to, čo je najlepšie a najjednoduchšie pre nich, ale ľudí, ktorí majú túžbu vyhovieť zákazníkovi, slúžiť jeho potrebám a sám takýmto človekom byť.

4. Pravidelne meniť hierarchiu v spoločnosti

Niekedy aj najmenej skúsený človek dokáže prísť s nápadom a poukázať na dôležité fakty pri veľkých rozhodnutiach v spoločnosti, ktoré si ani ten najskúsenejší zamestnanec nevšimol. Nie vždy je správne udeliť človeku jednu úlohu v spoločnosti, za ktorú zodpovedá. Vo vzrastajúcej firme je bežné, že sa zloženie a hierarchia v pracovnom tíme často mení, s tým ako sa celá spoločnosť mení a dospieva.

Vedel som, že ak by som zlyhal, neľutoval by som to, ale vedel som jednu vec, ktorú by som ľutoval. Neskúsiť to.“ Jeff Bezos

0 komentárov k článku “Obyčajné meno, neobyčajný mužPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *