Uhol pohľadu

Čoraz viac sa sám nad sebou a nad celou touto dobou zamýšľam. Naozaj je ten svet tak skazený? Naozaj už nič dobré vo svete nezostalo? Kam sa to všetko vytratilo?

Pred časom som sa vyskytol v divadle v jednej nemenovanej talkshow, kde si moderátorka pozýva hostí z rôznych sfér, ľudí s odlišnými názormi, povahami a záľubami. Celý večer sa niesol v zábavnom duchu a bolo to veľmi príjemné.

Ako som už spomínal, každý hosť bol iný a niečím výnimočný. Niektorí mi boli sympatickí viac, niektorí menej, čo je myslím prirodzené. Skutočne som sa v ten večer cítil dobre a uvoľnene. Blížil sa koniec talkshow a na pódium vstúpil posledný hosť večera. Bol mi na prvý pohľad nesympatický a po prvých minútach jeho rozprávania sa tento pocit len prehlboval. Moderátorka večera svojou povahou a komunikačnými schopnosťami viedla (podľa môjho názoru) ťažký rozhovor tak noblesne a zároveň s humorom, až to bolo priam neuveriteľné. V tej chvíli, keď som sledoval moderátorku ako vedie rozhovor s týmto podivným pánom som si uvedomil, že človek, ktorý nie je sympatický mne nemusí byť vôbec zlý a tak som začal svoje myšlienky meniť. Stačilo mi na to len pár minút a uvedomil som si, že človek, ktorý mi bol pred okamihom nesympatický je svojou povahou svojský, ale výnimočný. Bol to skvelý umelec, ktorý dosiahol vo svojej práci veľké úspechy. Zmýšľanie a pohľad na život tohto pána je diametrálne rozdielne od môjho, ale predsa som si uvedomil, že netreba súdiť podľa prvého dojmu, aj keď častokrát napovie veľa.

Hneď ako som zistil, že sa viem na veci pozerať aj inak, uvedomil som si postavenie a správanie moderátorky, ktorá viedla rozhovor s každým človekom na inú tému a nerobilo jej to žiaden problém. Hostia sa cítili dobre, publikum sa bavilo a ja som si pripustil aký bol môj pohľad na svet hlúpy a sebecký. Pochopil som, že aj ja sa môžem na ľudí pozerať inak a hľadať v nich len to pozitívne a negatívny pohľad odsunúť na bok.

Po skončení večera som ešte ostal sedieť v kresle premýšľajúc sám nad svojou hlúposťou a súdnosťou. Tento večer ma posunul o veľký krok vpred.

A tak som teda pochopil, že svet nie je skazený. To ľudia ho ničia svojimi názormi na okolie, pretože sa na to pozerajú zo zlého uhla pohľadu.

Preto nehľadajte na svete len dobré veci a dobrých ľudí ale vyťažte maximum z daného okamihu a spravte tento svet lepším. Vedome sa meňte, poučte sa zo svojich chýb, vnímajte okolie a vyvarujte sa veciam, ktoré človeka nikam neposunú a k ničomu ho neinšpirujú, lebo len tak sa stanete lepšími, úspešnejšími a šťastnejšími.

0 komentárov k článku “Uhol pohľaduPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *